home   |   o nas   |   kontakt
PL   |   EN

25 kwiecień 2014 r.

Opodatkowanie ryczałtem użytkowania służbowych aut w planach Ministerstwa Finansów.

Zdaniem fiskusa używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jest nieodpłatnym świadczeniem pracodawcy dla pracownika i powinno być opodatkowane PIT, tak jak pozostałe należności ze stosunku pracy.

Ustalając przychód z udostępniania samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika należy wziąć pod uwagę m.in. markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie, a następnie porównać z cenami usług świadczonych przez działające na tym samym terenie co Spółka, firmy zajmujące się wynajmem takich samochodów, które po analizie powyższych kryteriów odpowiadają samochodowi wykorzystywanemu przez pracownika.

Jak zauważył resort, pomimo funkcjonowania przepisów wskazujących metodę ustalenia kwoty przychodu z tytułu otrzymania tego rodzaju świadczenia ich stosowanie rodzi wątpliwości podatników w związku z trudnościami w ustaleniu ceny rynkowej takiego świadczenia.

Dlatego też Ministerstwo Finansów planuje zastąpić obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych systemem ryczałtowym uzależniającym wysokość przychodu miesięcznego uzyskiwanego przez pracownika wyłącznie od pojemności silnika.

Przyjęcie tego typu rozwiązania, zdaniem Ministerstwa Finansów, będzie jednym z działań mających na celu poprawę przestrzegania przepisów podatkowych i efektywności administracji podatkowej. Ergo, uproszczenie zasad rozliczania podatku, które zdaniem resortu eliminuje ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe przyjętej wysokości tego rodzaju przychodu, powinno zwiększyć skłonność do jego wykazywania.

Nowy sposób rozliczania podatku wejdzie prawdopodobnie w życie 1 stycznia 2015 r.

Źródło: www.mf.gov.pl

Opracował: Adrian Wanaks

Comments (0)

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości - prosimy o kontakt: sekretariat@ipsoiure.com.pl