home   |   o nas   |   kontakt
PL   |   EN

26 maja 2014 r.

Podatek liniowy w sporcie.

W związku z niejednolitym orzecznictwem sądów administracyjnych w kwestii skali podatkowej, którą należy przyjmować w związku z wykonywaną działalnością przez sportowców, Minister Finansów wydał w tej sprawie 22 maja 2014 r. interpretację ogólną nr DD2/033/30/KBF/14/RD-47426.

Należy przypomnieć, że w przypadku działalności sportowej sądy prezentują stanowisko, że przychody z tytułu uprawiania sportu należy kwalifikować wyłącznie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście opodatkowanej według skali 18 i 32 proc. Uzasadniają to tym, że z przychodem z działalności gospodarczej mamy do czynienia w przypadku kiedy przychód ten nie może zostać zaliczony do innych źródeł przychodów wymienionych w ustawie o PIT. Zupełnie odmienne stanowisko jest jednak przyjmowane w przypadku innych grup zawodowych osiągających przychody z działalności wykonywanej osobiście. Dotyczy to np. przychodów uzyskiwanych przez pełnomocników świadczących obronę z urzędu czy przychodów sędziów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zdaniem ministra finansów, które wyraził w treści interpretacji ogólnej, analiza brzmienia przepisów ustawy o PIT pozwala na uznanie, że podatnik może, jeżeli uzyskuje przychody w warunkach spełniających przesłanki działalności gospodarczej, zakwalifikować je jako działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowy 19 proc., nawet gdy wymienione są w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Źródło: www.mf.gov.pl

Opracował: Adrian Wanaks

Comments (0)

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości - prosimy o kontakt: sekretariat@ipsoiure.com.pl